Tajniki metodyki SCRUM

04Marzec 2013

W dniach 21-22.02.2013 w naszej siedzibie odbyło się szkolenie z metodyki prowadzenia projektów SCRUM w ramach projektu EFS. Wzięło w nim udział 12 osób z różnych działów i pracujących na różnych stanowiskach. Miałem sposobność być jednym z uczestników tego szkolenia i chciałem krótko podzielić się  moimi wrażeniami.

Przez pierwszy dzień była nam serwowana teoria, na szczęście w ciekawy i przystępny sposób. Przerywnikiem były dwa ćwiczenia, z czego jedno polegało na zbudowaniu jak najwyższej konstrukcji ze spaghetti. Jakkolwiek śmiesznie to brzmi, celem tego zadania była późniejsza analiza, w jaki sposób każda z trzech drużyn zorganizowała pracę. Jedni najpierw planowali, inni od razu zabrali się do budowy.

W drugim dniu szkolenia teorii i ćwiczeń praktycznych było pół na pół, w wymienionej kolejności. Tym razem byliśmy podzieleni na dwa zespoły, każdy z nich miał realizować następujące zadania na czas:

– dmuchanie balonów,
– budowanie domków z kart
– szukanie brakujących kart w talii
– składanie kapeluszy z kartek papieru
– składanie statków z kartek
– wykonywanie prostych obliczeń (dodawanie, odejmowanie na liczbach do stu lub do tysiąca)

Być może brzmi to jeszcze dziwniej i mniej poważnie niż budowanie wieży ze spaghetti, aczkolwiek taka symulacja bardzo dobrze zobrazowała nam, jak wygląda praca zespołu w SCRUM’owego.

Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi wzięcie udziału w tym szkoleniu.

Dodaj komentarz