Ola w Nepalu, cz.2

Jak toczy się życie w Nepalu?

Nepal to kraj, w którym rytm dnia wyznacza wschód i zachód słońca. Ludzie wstają, kiedy zobaczą pierwsze wiązki światła i idą spać, kiedy zapada noc, a temperatura drastycznie spada. W tym miejscu na Ziemi żyje się zupełnie inaczej, przede wszystkim człowiek nigdzie się nie śpieszy. W małych wioskach, które są położone wysoko w górach,  mieszka zazwyczaj tylko kilkadziesiąt osób. Z kolei, w pobliżu większych miast, gdzie już wyraźnie widać większe zagęszczenie, jest dużo kurzu, pyłu i hałasu. Na ulicach, ale także w mieszkaniach można zauważyć muły oraz jaki i nikogo nie wprawia już ten fakt w zdziwienie. Zwierzęta żyją tam obok ludzi, którzy prowadzą bardzo skromny tryb życia. Warunki, w których mieszkają na co dzień, są często nie do przyjęcia dla Europejczyków. Mimo wszystko życie toczy się tam zupełnie normalnie, działają zakłady fryzjerskie i każdy może obciąć się na „nepal style”– tak jak kolega Oli. Wbrew pozorom coraz więcej osób jeździ w okolice Mount Everestu, można tam już spotkać turystów z całego świata. Możliwe, że niedługo to miejsce zostanie całkowicie skomercjalizowane… Kto wie?

IMGP3743 (Kopiowanie) (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Swój na trasie

Kiedy wyjeżdżamy na drugi koniec świata nigdy nie spodziewamy się, że możemy spotkać tam Polaków, a tymbardziej kogoś znajomego – Mieliśmy bardzo męczący dzień, więc postanowiliśmy napić się herbaty u miejscowej ludności. W chacie, do której weszliśmy, zobaczyliśmy Rysia Pawłowskiego, polską gwiazdę himalaizmu! – mówi Ola.  W tym wypadku można powiedzieć, że świat jest naprawdę mały! 

Czasem na drodze ekipy Oli stawały także takie zwierzęta jak muły albo jaki. Szczególnie kiedy podróżnicy byli w połowie drogi wiodącej przez wiszący most. W takim wypadku zalecane jest, aby zawrócić, bo jak siłować się z jakiem?

IMGP3586 (Kopiowanie) (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Nepalskie przysmaki

Osoby, które wybierają się w długie podróże, zabierają ze sobą często żywność liofilizowaną, która po zalaniu zamienia się w „pysznego kurczaka curry”. – Jak tylko była możliwość to staraliśmy się jeść regionalne przysmaki w największych spelunach, gdzie siedzieli rodowici Nepalczycy  mówi OlaJedzenie w takich regionach głównie opiera się na tym, co miejscowa ludność sama wyhoduje. Pole do popisu jest bardzo ograniczone,  w związku z tym gotuje się tam bardzo proste potrawy, których bazą jest przede wszystkim ryż, makaron z dodatkami kurczaka, jajek czy warzyw. Mimo wszystko, w każdym większym mieście można było zauważyć restauracje z kuchnią włoską czy amerykańską. Zazwyczaj nie jeździmy tyle tysięcy kilometrów, żeby zjeść pizzę śmieje się Ola.

IMGP2258 (Kopiowanie) IMGP2288 (Kopiowanie) IMGP2349 (Kopiowanie)

 Jaki tak naprawdę jest Mount Everest?

– Jest naprawdę wysoki, jednak nie robi dużego wrażenia. W tamtej okolicy wszystkie góry mają około 8 tysięcy metrów wysokości, dlatego ten szczyt nie wyróżnia się jakoś szczególnie. Niektórzy pewnie nawet nie wiedzą, że ten konkretny szczyt to ten słynny Mount Everest, bo po prostu wygląda jak inne góry. Tak naprawdę to całokształt daje klimat!

IMGP3365 (Kopiowanie) (Kopiowanie) (Kopiowanie)

Jaki będzie kolejny punkt na mapie Oli?

– Marzy mi się podróż do Kirgistanu i Tadżykistanu, tym razem na rowerze! Zobaczymy jak będzie w tym roku ; )

 

Słowniczek:

Gokyo Ri – ulubiona góra Oli

Pierożki Momo – nepalski przysmak

Szerpowie – lud zamieszkujący Himalaje

Świątynie Małp – popularne miejsce pielgrzymek buddyjski, zamieszkane przez małpy

Everest Base Camp – jedna z najbardziej popularnych tras trekkingowych w Himalajach

Katmandu – stolica Nepalu

Namaste zwrot, który oznacza „Witam”

Lukla Aiport – jedno z najniebezpieczniejszych portów lotniczych na świecie

Tapaai Angregi bolnuhunchha? – Czy mówisz po angielsku?

Bez tytułu

Zdjęcia: Tomasz Gołyga

Dodaj komentarz