Większość ludzi na dźwięk słowa „zmiana” stresuje się, zaczyna drżeć, pocić się, a przed oczyma ma najgorsze scenariusze. Jednak JPeople nie znają tych odczuć, ponieważ doskonale potrafią sobie poradzić z każdą nadchodzącą zmianą. Dlaczego? Ponieważ uczestniczyli w szkoleniu „Po szóste zmień siebie”, które odbyło się w siedzibie Altkom Akademii w Katowicach, gdzie nauczyli się patrzeć na zmianę w zupełnie innym świetle, a także skutecznie radzić sobie z nią i uczuciami, które jej towarzyszą. Alicja, która na co dzień pracuje w dziale BI słusznie zauważyła, że „to, kim dzisiaj jesteśmy odbyło się przecież poprzez szereg zmian. Zmiany były, są i będą. Tego nie unikniemy. Skoro tak, to nie ma powodu obawiać się czegoś nieuniknionego”.

Ponieważ zmiany na ogół powodują stres, w pierwszej części szkolenia zastanawialiśmy się jak można go zredukować? Trener podpowiedział nam, że warto wtedy zadać sobie pytanie: „czy ja mam na to wpływ? Jeśli nie, to po co się stresować?”. Często stresujemy się wydarzeniami na które nie mamy wpływu, a stres dodatkowo obniża naszą zdolność koncentracji i trzeźwego myślenia w sytuacjach, które są dla nas ważne. Ponadto warto pomyśleć czy za dzień/tydzień/rok będzie to (to, czym się teraz stresuję) istotne? Jeśli nie, to po co się stresować? Jest to bardzo proste ćwiczenie, a mimo to przynosi naprawdę duże rezultaty w zmianie sposobu myślenia i akceptacji nadchodzących wydarzeń. Jak podsumowała Alicja: „To wszystko naprawdę działa. Spróbuj! Dla mnie osobiście najistotniejsza była część szkolenia, która mówiła o określaniu celów metodą SMART (z ang. Specific, Measurable, Ambitious, Realistic, Timely). Stosuję tę technikę już od jakiegoś czasu wypisując na karteczkach cele i staram się je realizować, jednak w trakcie szkolenia zrozumiałam dlaczego stos karteczek powiększa się zamiast zmniejszać – moje cele były po prostu zbyt ambitne. Niby szczegół, a daje do myślenia.”

Bardzo wartościowym fragmentem szkolenia były też rozmowy z innymi uczestnikami, które dowodzą, że każdy z nas, niezależnie czym się zajmuje i na jakim etapie swojego życia zawodowego/osobistego się znajduje, powinien być pozytywnie nastawiony do zmiany, próbować się z nią zaprzyjaźnić i w miarę możliwości oswoić. Ważne aby traktować zmianę nie jako coś czego należy się bać, ale jako szansę do rozwoju, zmierzenia się z nowym wyzwaniem i wyjścia z tej sytuacji silniejszym, doświadczonym i pewniejszym swoich niepowtarzalnych umiejętności.

Dodaj komentarz