Jako student II roku Informatyki na UE w Katowicach szukałem praktyki w firmie związanej z Business Intelligence – trafiłem na JCommerce… Wiadomo firma na stronie wychwala jaka to jest fajna, jaka to panuje atmosfera, że daje możliwość sprawdzenia się przy realizacji rzeczywistych projektów – większość firm tak pisze, a jak jest każdy wie…

No ale napisałem maila z zapytaniem, otrzymałem zaproszenie na rozmowę i wtedy się zaczęło..

W trakcie rozmowy wyczułem, że tu faktycznie się czegoś nauczę, że nie będę chłopcem od parzenia kawy.. W tym samym dniu okazało się,  że pracuje tu moja koleżanka z uczelni (nawet dwie – pozdrawiam dziewczyny  :), której opinia tylko utwierdziła mój wybór.

Później wziąłem udział w warsztatach Business Intelligence prowadzonych przez pracowników firmy, a  organizowanych w ramach projektu MAKE IT!, na których poznałem narzędzia Microsoft BI  i  SAP BusinnessObjects.

No ale wracając do praktyki – pierwszy dzień miłe przywitanie, oprowadzenia po firmie i poznanie JZałogi, która tak jak wszyscy wcześniej pisali – zawsze jest skora do pomocy i to dzięki niej panuje tu tak rewelacyjna atmosfera. Nikt bowiem nie zadziera nosa, wszyscy są przyjaźnie nastawieni, nie ma żadnego Pan/Pani – wszyscy po imieniu bez względu na stanowisko.

Po dwóch tygodniach otrzymałem propozycję zmiany miesięcznej praktyki na 3 miesięczny staż – niby to samo, ale 2 dodatkowe miesiące prawdziwej praktyki (podkreślam – prawdziwej)  – nie mogłem odmówić.

W czasie tych 3 miesięcy poznałem metody tworzenia procesów ETL, kokpitów menadżerskich, raportów (przy pomocy takich narzędziach jak Microsoft BI, SAP BusinnessObjects, Xcelsius , IBM Cognos) oraz analiz biznesowych.  I to nie na jakiś sztucznych zadaniach, lecz faktycznych komercyjnych zleceniach pod czujnym okiem specjalisty.

Czy żałuję, że zamiast wylegiwania się na słońcu spędziłem tu całe wakacje? W żadnym razie! Opalenizna by w końcu zeszła, a staż ten pozwolił mi się nauczyć więcej niż przez 2 lata spędzone na uczelni, i nie chodzi mi tu o teorię, lecz doświadczenie stuprocentowej praktyki – uwierzcie, akademickie zadania, a faktyczne komercyjne projekty dzieli duża przepaść! Jedno jest pewne – gdy będę wybierał się na kolejny staż czy szukał pracy, to JCommerce będzie pierwszą firmą do której będę pisał!

Dodaj komentarz