Geecon 2015 trwał trzy dni (13-15.05) i skupił w jednym miejscu 75 prelegentów i około 1200 uczestników, w tym ośmioosobową reprezentację JCommerce.

Konferencja stale się rozwija, chociaż wydaje się, że pojawienie się konkurencji (np. czerwcowego Devoxx’a) nieco odbiło się na jakości wykładów i liczbie gości.
W agendzie na pierwszy plan wysuwały się buzzwordy, aktualnie krążące w społeczności Javowej – między innymi Reactive Programming czy Big Data.
Tematykę Reactive Programming zasygnalizował w otwierającym Keynote Jonas Bonér, twórca bardzo popularnej ostatnio biblioteki Akka. Temat RP był eksploatowany w licznych wykładach. Warto tutaj wspomnieć (jak zawsze udany!) live coding Adama Warskiego „Implementing the Reactive Manifesto with Akka”.
Technologie Big Data pojawiały się już na Geeconie, ale w tym roku zwracały uwagę od samego początku. Niestety, w ostatniej chwili odwołano dwa wykłady dotyczące tej tematyki („Real World Use Cases for Stream Processing” i „Real Time Big Data Analytics with Storm & HBase”). Bardzo interesująca w tym obszarze okazała się prezentacja Pawła Szulca „Apache Spark – when things go wrong”. Wykład był bardzo konkretny, adresowany do ludzi pracujących ze Spark’iem.
Poza nowinkami, osoby zainteresowane mogły posłuchać o szczegółach działania JVM. Przykładem może być praktyczne podejście do tuningu Garbage Collectora zaprezentowane przez Nikit’e Salnikov-Tarnovski’ego („First steps in GC tuning”). Jednak największe wrażenie zrobiła na nas prezentacja Gleb’a Smirnov’a „Java Concurrency Under The Hood”. Autor powtarzając zdanie „Let’s go deeper” przeprowadził słuchaczy od kilku linii javowego kodu, przez jego byte code’owa reprezentacje aż do „grepowania” C++’owego kodu źródłowego JVM, realizującego kolejne instrukcje na poszczególnych architekturach sprzętowych. Po zakończeniu połowa słuchaczy pozostała na miejscach z otwartymi ustami 🙂
Jasne, że wykłady będzie można zobaczyć na vimeo, ale konferencja to nie tylko wykłady. To przede wszystkim świetna okazja do spotkania się ze znajomymi, do nawiązania nowych kontaktów oraz rozmów o branży w Polsce i nie tylko. To wszystko sprawia, że Geecon już na stałe zagościł w naszym kalendarzu i na pewno będziemy chcieli tam wracać.

Dodaj komentarz