W dniach 22-23 października, jak co roku, odbyła się konferencja Microsoft Technology Summit 2013 (MTS). Jest to zlot ekspertów IT z całego świata, pasjonatów nowych technologii, programistów, projektantów baz danych, specjalistów od zabezpieczeń, administratorów sieci i przedstawicieli wielkiego biznesu. Na takim wydarzeniu nie mogło oczywiście zabraknąć JCommerce – w tym roku uczestniczył w nim 4-osobowy zespół reprezentujący dział programistów .NET.

Podczas dwóch dni wykładów każdy z nas uczestniczył w kilkunastu wykładach dotyczących przeróżnych zagadnień związanych z technologiami Microsoft. Tematem przewodnim była oczywiście prezentacja nowego Windows 8.1, Cloud OS oraz środowisk mobilnych. Szczególny nacisk kładziony był na pokazanie możliwości wykorzystania Windows 8 i aplikacji Metro UI w biznesie, na przykładzie najnowszej aplikacji klienckiej firmy SAP. Równie często omawiany był Cloud OS – różnice pomiędzy chmurami publicznymi, prywatnymi, hybrydowymi oraz samymi aplikacjami hostowanymi w chmurze, np. Office 365. Dla programistów .NET szczególne ciekawe było omówienie zmian w nowej wersji Visual Studio – 2013. Niemniej jednak według mnie, najlepszym wykładem była prezentacja „Bazy danych in-memory serwera SQL Server 2014” Łukasza Grala i Marcina Szeligi. Koncepcja przechowywania tabel bazodanowych w systemach transakcyjnych bezpośrednio w pamięci zapowiada się naprawdę rewolucyjnie – przyspieszenie działania standardowych operacji CRUD jest w tym wypadku kilkunastokrotne.

Na sam koniec niesamowite wrażenie zrobiło na nas wystąpienie Krzysztofa Hołowczyca porównującego wyzwania zawodowego sportu motorowego do wyzwań w branży IT.

Wersje ewaluacyjne najnowszych produktów Microsoft – Windows Server 2012 R2, System Center 2012 R2 oraz Hyper-V do pobrania i przetestowania dostępne są w Centrum pobierania Microsoft TechNet.

Dodaj komentarz