26 października, rano – wyjechaliśmy JSkodą do Warszawy. Cel? Szwendanie się po Warszawie pod szyldem urodzin Dziubena. Przy okazji zahaczyliśmy o Warsjawę, czyli konferencję Javową w formule 100% warsztatów.

Mogłoby się wydawać, że konferencją będzie totalną porażką, po tym jak wybrano mnie na prelegenta, ale jak za chwilę przeczytasz – nie było tak źle. Poza wpadką związaną z rejestracją online, organizacja stała na wysokim poziomie, warsztaty były interesujące, a darmowy obiad dla prelegentów smaczny. Wydaje mi się, że nie ma sensu rozpisywać się na temat konferencji – najlepszą oceną będzie fakt, że w przyszłym roku zawitamy na niej na 100% 🙂

Poniżej lista recenzji warsztatów, w których mieliśmy przyjemność wziąć udział podczas konferencji Warsjawa. Mieliśmy, czyli Krzysiu, Kamil, Michał, Radek no i ja (tak wiem, że to jest zbędne, ale czasami dobrze wiedzieć kto w Javie ma w sobie promil ambicji).

Upiększ swoje testy. Testowanie jednostkowe dla średnio zaawansowanych – Marcin Stachniuk
Interesujący warsztat mający na celu zaprezentowanie narzędzi ułatwiających życie osoby piszącej testy jednostkowe. Dla większości osób tworzących na co dzień testy, technologie takie jak Hamcrest, FEST/AssertJ mogą być oczywistą oczywistością – ale opakowane w formie praktycznych zadań z wykorzystaniem dodatkowych bibliotek (jak chociażby Lombok) sprawiły, że warto było pojawić się na tym warsztacie.

Microservices hackathon – Marcin Grzejszczak
Warsztat mający na celu wprowadzić w tematykę mikroserwisów (z wykorzystaniem Grooviego,), jednocześnie prezentujący imponującą infrastrukturę continuous delivery. Wg mnie najlepszy warsztat w tegorocznej edycji Warsjawy – za tym stwierdzeniem stoją profesjonalne przygotowanie case’ów projektowych, architektura sytemu oraz wykorzystanie narzędzi typu Zookeeper, Swagger, Graphite, Graphana, Kibana. Minusy? Dlaczego tylko 3h 15min?

Java 8 – deep into unknown – Michał Orłowski
Tutaj zamiast oceniać warsztat ocenię uczestników – trzydziestu ambitnych profesjonalistów nastawionych na rozwój i głodnych zadań z tematyki Javy 8. Na początku wydawało mi się, że przesadziłem z liczbą zadań, ale zaplecze programowania funkcyjnego w postaci doświadczeń z Google Guavą, Scalą czy innymi językami funkcyjnymi sprawiło, że w ciągu 3-godzinnego sprintu udało się rozwiązać 90% zadań. Szacun!

Legacy code – efektywna rewitalizacja – Marcin Zajączkowski, Michał Piotrkowski
Wybrałem się na ten wykład, ponieważ na co dzień zajmuję się ‘Legacy code’. Warsztat łączył elementy wykładu, live codingu oraz zadań praktycznych. Głównym plusem było zaprezentowanie technik testowania kodu na podstawie książki ‘Working Effectively with Legacy Code’ Michaela Feathersa. Z warsztatu na pewno wyciągnąłem cenne rady i pomysły na testowanie smutnego, szarego kodu, z którym na co dzień pracuję.

Dodaj komentarz