Kolejna edycja SQLDay  za nami. Konferencja organizowana przez społeczność Polish SQL Server User Group, a przeznaczona dla specjalistów, którzy na co dzień pracują i rozwijają platformę Microsoft SQL Server, odbyła się we Wrocławskim Centrum Kongresowym w dniach 11-13 maja.

Trzy dni wypełnione po brzegi tym, co developerzy lubią najbardziej – czyli technicznymi wystąpieniami polskich i zagranicznych prelegentów, wśród których na wyróżnienie na pewno zasługują: Klaus Aschenbrenner (który godnym prawdziwego poety językiem porównał tempdb do publicznej toalety), Marcin Szeliga (ze swą niezwykle pozytywną osobowością, objaśniający tajniki Azure Machine Learning na podstawie katastrofy Titanica) oraz Adam Machanic (który w przystępny sposób objaśniał m.in. tajniki administracji bazą danych).

Nasi reprezentanci : Michał Noworyta, Bartosz Uryga, Sylwia Galas, Bartłomiej Pietrzak, Grzegorz Skorek, Sławomir Drzymała, Tomasz Pabiś, Tomasz Smoleń i Adrian Chodkowski wyróżnili w swoich podsumowaniach kilka sesji, które uznali za szczególnie atrakcyjne.

1. Łatwy ELT przy pomocy Biml – prelekcja Andrzeja Kukuły oraz Marcina Szeligi

Zapadła w pamięć nie tylko ze względu na ciekawą tematykę ale także sposób prowadzenia – dość humorystyczny. A dlaczego zdecydowałam się w ogóle wybrać na tą prelekcję?  Bo zawsze nurtowało mnie pytanie czy ETL może być przyjemny? Dotychczas tworzenie warstwy ETL często bywało bardzo czasochłonne, podatne na błędy, a czasem również dość nużące. Co więcej, każda próba zmiany wymagań biznesowych powodowała, że wykonaną pracę trzeba było w sporej części powtórzyć. Ale po tej prelekcji już wiem, że wcale tak nie musi być. Podczas tej sesji zaprezentowano nowe podejście do tworzenia rozwiązań BI przy wykorzystaniu języka Biml (Business Intelligence Markup Language) oraz środowiska programistycznego Mist, które znacznie upraszają oraz uelastyczniają ten proces. Co najważniejsze jest to środowisko, które w pełni może zostać zintegrowane z SQL Serverem.

Z praktycznego punktu widzenia, prelekcja ta uświadomiła mi w jaki sposób mogę sobie poradzić z problemami pojawiającymi się podczas implementacji rozwiązania BI w zakresie ETLi Okazało się, że nie musimy „ręcznie klepać” dwadzieścia razy tego samego pakietu kiedy np. musimy pobrać dane z 20 różnych plików. Naszą pracę możemy w łatwy sposób zautomatyzować dzięki wykorzystaniu Bimla. Daje on nam możliwość łatwego generowania pakietów SSIS w oparciu o metadane, co pozwala na ponowne stosowanie kodu, szablonów i wzorców dla naszego rozwiązania. Takie podejście skraca przede wszystkim czas na przygotowanie rozwiązania, pozwala je uczynić bardziej elastycznym przez co, wprowadzenie poprawek nie powoduje, że znaczną część czynności musimy powtarzać od nowa.

2. Indeksy i statystyki od środka – Katarzyna Żmuda.

Sesja traktowała o tym, czym tak naprawdę jest indeks – jak jest zbudowany, w jaki sposób przyspiesza dostęp do danych oraz jak ich modyfikacja wpływa na indeksy. Wyjaśniała skąd SQL Server wie, którego indeksu użyć i czy w ogóle go używać.  Dla BI Developera to temat istotny, ponieważ wpływa na optymalizację zapytań, a co za tym idzie usprawnia workflow.

W części pierwszej sesji zostały omówione podstawowe pojęcia dotyczące indeksów, które pomogły odświeżyć posiadaną  już wiedzę i płynnie przejść do tematu prostej modyfikacji danych, jako czynnika wpływającego na szybkość dostępu do informacji.Cieszy również, że pojawił się temat SQL Server 2016 wraz z omówieniem różnic, jakie wystąpiły w stosunku do jego poprzedniej wersji. A są to m.in. rozbudowana funkcja Columnstore Index, która w wersjia 2014 miała jeszcze ograniczenia. Z ciekawostek zostanie również dodany nowy sposób Enkrypcji danych, dzięki czemu w prostszy sposób będziemy mogli chronić nasze dane przed nie uprawnionymi osobami równie w chmurze

3. Troubleshooting TempDb – Klaus  Aschenbrenner.

Jedną z ciekawszych prelekcji na tegorocznej konferencji SQL Day był wykład Klausa Aschenbrennera dot. konfiguracji i rozwiązywania problemów z bazą. Autor uświadomił uczestnikom konferencji jak ważną, a często pomijaną czynnością przy tworzeniu środowisk bazodanowych jest właściwa konfiguracja tej współdzielonej w obrębie całej instancji SQL Server bazy. W trakcie sesji dowiedzieliśmy się jak optymalnie dobrać parametry, na co zwracać szczególną uwagę przy konfiguracji bazy TempDb, a także w jaki sposób monitorować jej wykorzystanie oraz rozwiązywać najczęściej występujące problemy. Sesja zasługuje na szczególne wyróżnienie nie tylko z uwagi na wysoki poziom merytoryczny prezentowanych zagadnień, lecz także świetny kontakt prelegenta z publicznością i niekonwencjonalne podejście do tematyki, co poza walorami poznawczymi zapewniło słuchaczom świetną zabawę.

W gronie prelegentów znaleźli się także nasi koledzy, a ich wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.
Grzegorz Stolecki mówił o procedurach składowanych w Analysis Services Multidimensional, Michał Noworyta wziął pod lupę transformację SSIS, a Adrian Chodkowski opowiadał o procesowaniu i partycjonowaniu SSAS od podszewki.

W ogólnej ocenie udział w SQL Day 2015 uważamy za udany i jeśli będzie się ona nadal rozwijała w dotychczasowym tempie oraz kierunku, to może niebawem stać się jedną z lepszych konferencji BI  w Europie. Choć można by doszukać się kilku prelekcji, które były mniej ciekawe i odbiegały poziomem merytorycznym od tego, czego oczekiwaliśmy, to jednak trzeba podkreślić, że zdecydowana większość prelegentów prezentowała wysoki poziom merytoryczny i spełniała pokładane w nich oczekiwania. Co ważne, mówili oni się o rzeczach, o których ciężko znaleźć informacje w oficjalnej dokumentacji. Wiele prelekcji zwracało szczególną uwagę na istotność dodatkowej konfiguracji oraz optymalizacji wykorzystywanych narzędzi.

 

Dodaj komentarz