Po wielu godzinach twardej rywalizacji w SiriusCoding: Microsoft SQL Server 2016 Hakaton, podczas którego drużyny zmierzyły się z zadaniami z aż pięciu ścieżek tematycznych: analiza danych, wizualizacja, ETL, TSQL i administracja, mamy zwycięzców, którzy pokazali, że platforma danych Microsoft nie ma przed nimi tajemnic. Ale po kolei.

 

W sobotę 8 października w siedzibie JCommerce w Katowicach równo o godzinie 8.30 rozpoczęły się wydarzenia związane z pierwszym w Polsce hakatonem w całości poświęconym platformie danych Microsoft. W pierwszej części programu uczestnicy wzięli udział w czterech warsztatach, prowadzonych przez mentorów. Warsztaty, dotyczące bezpieczeństwa w SQL Server 2016, poprowadził Damian Widera, Grzegorz Stolecki opowiedział o możliwościach narzędzia Power BI, następnie Marcin Szeliga omówił zagadnienia związane z R Analytics, a Maciej Szymański zaprezentował nowości w T-SQL.

Część druga, czyli właściwy hakaton, rozpoczął się w samo południe. Trzyosobowe drużyny otrzymały zestawy zadań, dotyczące różnorodnych problemów z danymi na odległej planecie Dunia Mpya, krążącej wokół Syriusza, gwiazdy w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Niedługo na oficjalnej stronie SyriusCoding.pl opublikujemy zadania, wraz z rozwiązaniami, przygotowanymi przez mentorów.

Zapytaliśmy uczestników, co sprawiło im najwięcej trudności. Sebastian z drużyny Teraz Węgorz, jednoznacznie stwierdził, że do najtrudniejszych zadań należały te, dotyczące analizy danych. Jego opinię potwierdzili członkowie innych drużyn, więc można uznać, ze właśnie ta ścieżka była najbardziej wymagająca.

Jednocześnie zawodnicy zauważyli, że szeroki zakres tematów sprawiał, że z jednej strony nikt nie był w stanie wykonać wszystkich zadań, ale też każdy mógł sprawdzić się w tym, w czym czuł się szczególnie mocny. „To dobrze, że było tyle tematów. Wprawdzie my tylko w kilku tematach dawaliśmy radę, więc skupialiśmy się na wybranych, ale wszystkie zadania były bardzo ciekawe. Na przykład te z ETL. Do przyszłego roku nauczymy się więcej, żeby lepiej wypaść” – podsumowali członkowie drużyny Burza Mózgów – Iza, Dawid i Kamil.

Poprosiliśmy również Adriana Chodkowskiego, jednego z głównych organizatorów wydarzenia, o podsumowanie hakatonu: „Tegoroczny SiriusCoding postanowiliśmy poświęcić w całości platformie danych Microsoft po to, żeby pokazać, jak ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach mają dane. Według mnie w niedługim czasie każdy w mniejszym lub większym stopniu będzie musiał potrafić je przetwarzać i przede wszystkim interpretować. Duże zainteresowanie naszym konkursem pokazuje, że nie tylko ja mam takie zdanie. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom, a zgłaszane przez nich rozwiązania zaskakiwały nieraz kreatywnością i elastycznością”.

No dobrze. Ale kto wygrał? Punktualnie o godzinie 19.00 konkurs został zakończony, mentorzy sprawdzili ostatnie rozwiązania, podliczyli punkty i ogłosili wyniki:

I miejsce – Mało kreatywni

II miejsce – Teraz Węgorz

III miejsce – Euvic Old

Trzech Tomków, członków zwycięskiej drużyny, zgodnie uznało, że w zwycięstwie pomogło im doświadczenie w zakresie administracji i T-SQL, w których się specjalizują, natomiast największym wyzwaniem była analiza danych, której musieli poświęcić sporo czasu. Okazało się jednak, że efekty były bardzo dobre, dzięki czemu udało im się zostawić konkurencję daleko w tyle.

Zwycięzcom, oraz drużynom, które znalazły się na podium, wręczono pamiątkowe statuetki, a także torby pełne nagród, ufundowanych przez sponsorów. Pozostali uczestnicy nie wyszli jednak z pustymi rękami, dla nich także JCommerce i sponsorzy przygotowali prezenty-niespodzianki. Wsród nagród i niespodzianek znalazły się między innymi: Azure Passy i zestawy Raspberry Pi od Microsoft Polska, licencje ApexSQL Universe, roczne abonamenty Pluralsight, książki i licencje SQL Source Control od Redgate, vouchery egzaminacyjne od Altkom Akademia i JCommerce, literatura branżowa od Helion oraz trzymiesięczne abonamenty od VirtualStudy, a także gadżety i koszulki.

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, nadszedł czas na after party, podczas którego wszyscy mogli ochłonąć i podyskutować o zadaniach, hakatonie, no i oczywiście poznać się bliżej. Rozegrano też turniej w piłkarzyki, który płynnie przeszedł we wspólne oglądanie meczu Polska-Dania… Trochę to wszystko trwało, żal było się rozchodzić, więc światła w JCommerce zgasły dopiero o 1 w nocy.

 

Komentarze:

Piotr
11 października 2016 o 19:38

Gratuluję Organizatorom i do zobaczenia za rok! 🙂

Marcin
11 października 2016 o 18:24

Jest mały błąd w liście zwycięzców.
otóż 3 miejsce to nasi „starsi” bracia z EUVIC Old.
My, czyli EUVIC Young deptaliśmy im po piętach i byliśmy 4 🙂

Dodaj komentarz