Rzeszowscy entuzjaści środowiska JVM, skupiającego wokół siebie języki związane z Javą mogą mieć powody do zadowolenia. Z końcem listopada ubiegłego roku swoją działalność rozpoczęła bowiem Rzeszów Java User Group. Na meetupach pojawiają się prelegenci znani w całej Polsce, a na ostatnim wydarzeniu z prelekcjami wystąpili Java Developerzy z JCommerce: Łukasz Kuzio i Piotr Hendzel.

Ideą RJUG jest aktywizacja osób technicznych, stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i dzielenia się wiedzą. Wcześniej takich lokalnych inicjatyw nie było, więc nasze działania spotykają się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczestników. – mówi Łukasz Kuzio, który wraz z Natalią Romanowską współorganizuje wydarzenia grupy.

W czasie ostatniego meetupu, który odbył się 10 stycznia w rzeszowskim Kwadracie, nasz Junior Java Developer, Piotr Hendzel opowiadał o jOOQ – narzędziu używanym w Javie do komunikacji z bazą danych. Tematem było porównanie jOOQ do innych popularnych narzędzi ORM i pokazanie plusów i minusów używania tego rozwiązania.

Drugą część spotkania dopełniło wystąpienie Łukasza Kuzio, który mówił o Spring Cloud Configu i jego przydatności w architekturze mikroserwisowej i nie tylko. W czasie prezentacji krótkiego dema, uczestnicy mogli się dowiedzieć jak skonfigurować to narzędzie i w jaki sposób przechowywać pliki konfiguracyjne.

Kolejne wydarzenie odbędzie się już 21 lutego, a jego tematem jest #serverless. O szczegółach możecie przeczytać tutaj.

Zdjęcia: Paweł Tatar.

Dodaj komentarz