Kategorie:

30 developerów, 4 analityków biznesowych, 5 testerów, 2 Scrum Masterów, 1 business manager, 1 architekt i 1 devops, pracujących równolegle w obrębie 4 teamów w 5 biurach w Polsce z wykorzystaniem metodyk zwinnych Agile, struktury Scrum oraz najnowocześniejszych technologii. Tak właśnie prowadzony jest projekt dla jednego z naszych największych klientów zagranicznych.

Wszyscy specjaliści zaangażowani w przedsięwzięcie spotkali się w głównej siedzibie firmy w Katowicach, gdzie przez dwa dni wytężonej pracy nie tylko doskonalili sam projekt, ale również swoje zdolności komunikacyjne.

Cały back-end jest tworzony w najnowszych wersjach Javy. Wykorzystanie nowych technologii i narzędzi świetnie sprawdza się w konstrukcji projektu. Nasze teamy zostały dobrane tak, by posiadać wszystkie potrzebne umiejętności, żeby dostarczyć końcowy produkt. Spotykamy się również z wyzwaniami komunikacyjnymi, ale wiemy jak sobie z nimi radzić, dzięki doświadczeniu, które posiadamy. Natomiast spotkanie w Katowicach było świetną okazją, żeby razem popracować i lepiej się poznać. – mówi Igor Karkoszka, Scrum Master projektu.

Zorganizowanie pracy w takim projekcie wymaga stworzenia odpowiedniego modelu, który pozwoli, mimo rozproszenia zespołów w różnych lokalizacjach, uczynić go jednym, sprawnie działającym organizmem.

– Podział techniczny przekłada się na podział projektowy. Architektura mikroserwisów pozwoliła podzielić zadania między zespoły, które się synchronizują, są samoorganizujące, a każdy z nich ma swój moduł, na którym pracuje. Przy zachowaniu wszystkich kompetencji wewnątrz zespołu, działamy jako jedna komórka w mocnym, pozytywnym znaczeniu, czując odpowiedzialność za produkt i sam zespół. – opowiada Paweł Smagała, drugi z projektowych Scrum Masterów.

Realizacja tak dużego i złożonego projektu, musi opierać się na sprawnej komunikacji i zaufaniu, a także dużej elastyczności w planowaniu, co przekłada się na jakość pracy w takim modelu. Jego uczestnicy mają świadomość, że za liniami kodu ukryte są odpowiedzi na potrzeby realnego klienta.

– Udało się wypracować dojrzały proces, który przekłada się na jakość dostarczanych przez nas produktów, a od momentu wdrożenia ich na produkcję, zaczynają dostarczać prawdziwą biznesową wartość – podsumowuje Daria Bajda, tester aplikacji.

Poza wartościami biznesowymi, praca projektowa to także wymiana doświadczeń i ciągłe doskonalenie umiejętności, nie tylko tych specjalistycznych.

Uwielbiam ten projekt. Cały zespół stara się trzymać jak najlepszy poziom od strony czystości kodu i dobrych praktyk. Rozwojowo daje bardzo dużo nie tylko pod kątem technologii, ale także rozwoju w kooperacji i komunikacji. – puentuje Paulina Targosz, FrontEnd Developer.

Jasny podział obowiązków i wzajemne uzupełnianie się specjalistów wpływa na zaangażowanie w realizację zadań. Dzięki temu, mimo całej złożoności projektu, każdy może działać w dużym stopniu samodzielnie. Taki model pracy pozwala zrealizować cel, jakim jest dostarczenie satysfakcjonującego systemu dla klienta docelowego.

Dodaj komentarz