W JCommerce mamy okazję pracować w międzynarodowym środowisku, które bardzo często różni się od naszej biurowej codzienności. Ostatnio przekonali się o tym szczególnie PHP deweloperzy z poznańskiego oddziału, którzy spędzili kilka dni u partnera w Malmö. Co robili JPeople w południowej Szwecji? Radek, Sławek i Marek opowiadają o współpracy z naszymi północnymi sąsiadami i ich kulturze pracy.

Kierunek północ!

Czasami realizacja niektórych projektów wymaga od pracowników wyjazdów zagranicznych, które dają możliwość poznania otoczenia, w jakim pracują partnerzy z innych krajów. To był także jeden z powodów, dla którego trzech naszych programistów odwiedziło siedzibę firmy Boozt, dla której obecnie tworzymy aplikację usprawniającą zachodzące procesy biznesowe. Przedsiębiorstwo, z którym mamy okazję współpracować, zajmuje się przede wszystkim sprzedażą online odzieży wiodących marek na rynku. Zadaniem naszych JPeople z Poznania jest stworzenie dedykowanego systemu wspomagającego wewnętrzne procesy firmy, który będzie zgodny z jej wymaganiami. Ta aplikacja będzie w sobie skupiać wszystkie istotne informacje przedsiębiorstwa Boozt, w związku z tym jej finalna wersja musi funkcjonować bezbłędnie. To bardzo zaawansowany projekt, który będzie trwał jeszcze kilka miesięcy.

^209C8484099F883CD54B2788F0BC3CF429C868A49090DD9056^pimgpsh_fullsize_distr ^BC5025DB82C243FCD7B8126B8DAB3517EF2F718F4276AA257D^pimgpsh_fullsize_distr

Wymiana dobrych praktyk

Celem podróży Radka, Sławka i Marka było przede wszystkim ustalenie konkretnego planu działania ze szwedzkimi partnerami na najbliższe miesiące. Mission complete? Oczywiście! A co oprócz tego?  – Ten wyjazd to była także dobra okazja do wymiany doświadczeń z programistami ze Szwecji. Mieliśmy szansę porozmawiać z nimi o stosowanych technologiach w codziennej pracy. Wymieniliśmy się także wiedzą w zakresie wykorzystywanych przez obie strony metod działania – mówi Radek. Poznaniacy mieli możliwość pracować przez kilka dni w szwedzkim biurze klienta, dzięki czemu mogli zapoznać się z kulturą pracy naszych północnych sąsiadów.

1111111

Czas na burzę mózgów!

Podczas pobytu w Szwecji nasi PHP deweloperzy przede wszystkim uczestniczyli w spotkaniach biznesowo-technicznych związanych z projektem, podczas których analizowali bieżące problemy i rozmawiali o najważniejszych zadaniach, z którymi będą musieli się zmierzyć. Taka międzynarodowa burza mózgów była doskonałą okazją do wypracowania rozwiązań, na których zespół opiera teraz swoją codzienną pracę ponad granicami. Na szczęście język angielski spełnia się jako uniwersalny sposób porozumiewania się. Jako bonus nasza poznańska trójka, miała także okazję zobaczyć jak wygląda praca w magazynie firmy Boozt, który w dużej mierze obsługiwany jest przez roboty. Jednakże w tym miejscu swoje obowiązki wykonują też ludzie, którzy oprowadzili naszych programistów po ogromnym magazynie, w którym pracują. Radek, Sławek i Marek przyjrzeli się wszystkim procesom związanym z realizacją zamówień, które zachodzą w tym nowoczesnym centrum logistycznym.

Jak się pracuje w Szwecji?

Sposób pracy Szwedów i ich podejście do pracy zdecydowanie różnią się od naszego. Wśród pracowników panuje bardzo duża harmonia, a ludzie pracują spokojniej. Szwedzi nie mają także żadnego problemu z komunikacją biznesową w języku angielskim, który spełnia się jako uniwersalny sposób porozumiewania się. Międzynarodowe otoczenie sprawia, że powszechne są także rozmowy po angielsku wśród Szwedów, kiedy znajdują się w pobliżu osób nieznających ich rodowitego języka.

A co po pracy?

Sauna i zaraz po niej kąpiele w zimnym Bałtyku… Według skandynawskiej tradycji oraz zaleceń medycznych, po wyjściu z łaźni powinno się obniżyć temperaturę ciała. Dlatego Szwedzi zalecają ochładzającą kąpiel w morzu. Nasi programiści na własnej skórze mieli okazję  doświadczyć tego zwyczaju. Poznański zespół poznał także prywatnie swoich kolegów ze Szwecji po godzinach pracy, grając wspólnie z nimi we floorball (unihokej), który jest bardzo popularnym sportem w tym kraju. Obalony został także stereotyp, że mieszkańcy tego skandynawskiego  kraju są ponurzy i się nie uśmiechają. Owszem, Szwedzi są małomówni, jednak mimo wszystko są bardzo pozytywnymi i spokojnymi osobami. Może to dzięki zdrowemu trybowi życia, który prowadzą? Ponoć w Malmö w parkach jest naprawdę tłoczno, a to za sprawą ludzi, którzy aktywnie spędzają czas. Z kolei na ulicach miasta praktycznie w ogóle nie ma korków, ponieważ tam wszyscy są przyzwyczajeni do podróżowania komunikacją miejską! Szwecja jest także bardzo technologicznie rozwinięta, nawet w autobusach i malutkich sklepikach można płacić kartą.

^BD657CBA8246AF505EF721B4CDF3D0401D375AE36ECF559A2E^pimgpsh_fullsize_distr

Mission complete

Odwiedziny w szwedzkim Boozt, poza aspektem biznesowym i projektowym, była też szansą na poznanie stylu i sposobu pracy klienta, co z pewnością pozytywnie wpłynie na naszą dalszą współpracę. – Przez te kilka dni na miejscu tak naprawdę mieliśmy szansę uczyć się od siebie nawzajem. Z tego spotkania na pewno obydwie strony wyniosły korzyści – komentuje Marek. A co dalej? Może tym razem nasi północni sąsiedzi odwiedzą nas?

*Zdjęcia: Sławomir Sikora

Dodaj komentarz